KPPD Szczecinek S.A. informuje o wykonanych realizacjach inwestycyjnych w oddziałach: ZPD Białogarad, ZPD Krosino ZPD Świerczyna oraz ZPD Kalisz Pomorski.
W ZPD Białogard ukończono realizację najpoważniejszego zadania inwestycyjnego. Duży zakres modernizacji ma istotne znaczenie dla skali produkcji i redukcji kosztów stałych przypadających na jednostkę wyrobu.
Zrealizowana inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję bukowej płyty klejonej o 40-50%.
W ramach realizacji tego zadania inwestycyjnego wykonano nowe lub zmodernizowano w dużym zakresie stare obiekty budowlane i budowle. Nowe to hala fryzarni, trafostacja i układ zasilania energetycznego. Zmodernizowane obiekty to: stara fryzarnia, pozostałe hale produkcyjne, ostrzarnia, sprężarkownia. Wykonano duży zakres utwardzeń wokół hal produkcyjnych.
Zrealizowano nowe instalacje: odprowadzenia odpadów produkcyjnych z filtracją i nawrotem powietrza do hal, nawilżania powietrza, centralnej sieci sprężonego powietrza, wykrywania i gaszenia iskier oraz nowoczesnego, efektywnego systemu ogrzewania hal.
Uzupełniono park maszynowy o nowe, wysokiej jakości obrabiarki produkcyjne, tj. linię do łączenia fryzów na mikrowczepy, wysoce specjalistyczną strugarkę do łat, prasę hydrauliczną i wysokowydajną szlifierkę szerokotaśmową - wyposażoną w specjalny wał strugająco/wiórkujący.
Całą modernizację wykonano w oparciu o koncepcje i projekty przygotowane w ramach współpracy kierownictwa ZPD Białogard z Działem Technicznym KPPD-Szczecinek SA. Duże zaangażowanie kierownictwa zakładu i dobra współpraca z Działem Technicznym pozwoliła całość w/w modernizacji przeprowadzić przy bardzo krótkim postoju remontowym. Większość prac przygotowawczych , budowlano-instalacyjnych prowadzona była bowiem w czasie normalnej pracy zakładu. W tym okresie zakład nie odnotował pogorszenia wyników produkcyjno-ekonomicznych.
W ZPD Krosino zakończono realizację zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji kotłowni i budowie zespołu suszarń.
Zrealizowane zadanie obejmowało montaż :
- nowoczesnego ekonomicznego kotła FERROLI typu LEGNABLOCK LB NU 2000 o mocy ponad 2300 kW;
- instalacji odprowadzenia spalin z multicyklonem;
- nowej technologii cieplnej w kotłowni;
- zmechanizowanego magazynu trocin o pojemności ok. 250m3 , w sposób automatyczny zasilającego w paliwo pracujące kotły;
- trzech nowoczesnych komór suszarniczych, każda o pojemności wsadu ( netto ) po 100m3.
Zakład do tej pory dysponował czteroma komorami suszarniczymi, o łącznej pojemności wsadu (netto ) 160m3.
Po przekazaniu do użytkowania zrealizowanego zadania, dysponuje obecnie siedmioma komorami , o łącznej pojemności wsadu ( netto ) ok. 460m3.
W ZPD Świerczyna zrealizowano interesujące zadanie inwestycyjne, o nazwie "Węzeł produkcji brykietów".
Materiał wsadowy do zastosowanej technologii to trociny wilgotne, które są suszone w suszarniach, a następnie prasowane pod bardzo dużym ciśnieniem w efekcie czego otrzymuje się kostki brykietu. Obecna zdolność produkcyjna to około 250 ton konfekcjonowanego brykietu na miesiąc.
W bliskiej perspektywie, po prostym dostawieniu dwóch kolejnych urządzeń, linia uzyska docelową zdolność produkcyjną rzędu 500 ton brykietu na miesiąc.
W ramach realizacji tego zadania uzyskano duży stopień mechanizacji i automatyzacji produkcji.
Znacznie też ograniczono nakłady finansowe, poprzez wykorzystanie i adaptację do nowych zadań, dotychczas istniejących obiektów i urządzeń (magazyn trocin z kompletem urządzeń wygarniających i transportujących oraz wiatę magazynową).
Produkowany brykiet jest chętnie kupowanym materiałem opałowym, poszukiwanym głównie z uwagi na atrakcyjną cenę jako alternatywa litego drewna opałowego. Pozwala to również na produkcję taniej i bardziej ekologicznej energii, co przyczynia się do zmniejszenia emisji toksycznych substancji do środowiska.
W ZPD Kalisz Pomorski zrealizowano i przekazano do użytkowania zadanie inwestycyjne, pt."Węzeł impregnacji ciśnieniowej". Jest to kolejny, już piąty w KPPD-Szczecinek S.A. nowoczesny węzeł impregnacji ciśnieniowej.
Materiał konstrukcyjny poddany zabiegom impregnacji uzyskuje bardzo wysokie walory trwałości i odporności na wszelkie czynniki zewnętrzne , przy gwarancji spełnienia wszystkich wymagań w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i dla środowiska naturalnego.
Impregnacja realizowana jest przy zastosowaniu tzw. środków bezchromowych.